tytuł Mistrzostwa Europy w klasie 29er coraz bliżej

Od 1 do 8 lipca na Zatoce Gdańskiej najlepsi żeglarze z całej Europy powalczą o tytuł mistrza kontynentu. To prestiżowe wydarzenie przyciągnie setki zawodników. Regaty odbędą się w ramach 25. edycji Gdynia Sailing Days, które są jedną z największych imprez żeglarskich rozgrywanych w północnej Europie.

Od 1 do 8 lipca na Zatoce Gdańskiej najlepsi żeglarze z całej Europy powalczą o tytuł mistrza kontynentu. To prestiżowe wydarzenie przyciągnie setki zawodników. Regaty odbędą się w ramach 25. edycji Gdynia Sailing Days, które są jedną z największych imprez żeglarskich rozgrywanych w północnej Europie.

Mistrzostwa Europy w klasie 29er to jedno z najważniejszych wydarzeń w tegorocznym festiwalu Gdynia Sailing Days. Klasa 29er, znana ze swojej dynamiczności i widowiskowości, gromadzi młodych i utalentowanych zawodników, którzy przygotowują się do rywalizacji na łódkach olimpijskich, czyli 49er i 49erFX. 

Na linii startu stanie ponad 100 załóg z całej Europy, ale także ze świata. Do Gdyni przyjadą zawodnicy z Australii, Nowej Zelandii, USA, Hong Kongu oraz Republiki Południowej Afryki. W ubiegłym roku w Sztokholmie mistrzami Europy zostali Irlandczycy - Ben O’shaughnessy i Ethan Spain. Na drugim miejscu stanęła braterska niemiecka załoga - Per Christoffer oraz Carl Frederik Schwall, a na trzecim Holendrzy - Yanne Broers i Gustav Asholm-Bradley. W tym roku w Gdyni żadna z tych załóg nie wystartuje. Zobaczymy za to obrończynie tytułu wśród kobiet. Złotego medalu bronić będą Lucia Cullen i Alana Twomey (Irlandia). O medal z pewnością chcą powalczyć również drugie w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy, Assi Lindell i Ines Karlemo (Finlandia). 

Mistrzostwa Europy klasy 29er rozpoczynają się 1 lipca. Pierwszy dzień zaplanowany jest na pomiary łódek oraz zgłoszenia, zaś we wtorek 2 lipca odbędzie się uroczystość rozpoczęcia mistrzostw. Zawodnicy do pierwszych wyścigów przystąpią 3 lipca w środę i rywalizować będą do poniedziałku 8 lipca. Przez pierwsze trzy dni żeglarze ścigać się będą w wyścigach eliminacyjnych, po czym nastąpi podział na grupę złotą, srebrną oraz brązową. W poniedziałek w godzinach popołudniowych odbędzie się ceremonia zakończenia mistrzostw Europy uświetniona wręczeniem medali. 

- Bardzo się cieszę, że młodzi żeglarze klasy 29er przyjadą do Gdyni, żeglarskiej stolicy Polski. To będzie prawdziwe, żeglarskie święto i wierzę, że nasze doświadczenie, słynna polska gościnność i warunki w Gdyni sprawią, że będzie to dla uczestników niezapomniana impreza. W latach ubiegłych organizowaliśmy w Gdyni wiele imprez rangi mistrzostw Europy i świata, w regatach EuroCup rywalizowali tutaj również żeglarze klasy 29er. Dziękuję władzom klasy 29er za zaufanie i jestem przekonany, że każdy, kto tutaj przyjedzie będzie miał okazję nie tylko do rywalizacji na najwyższym poziomie, ale też do prawdziwie żeglarskiej integracji. Zapraszam wszystkich do Gdyni – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezydent World Sailing. 

Zgłoszenia są otarte do 23 czerwca na stronie: 

https://int29erclass.ourclubadmin.com/event/312