VGSD – Mistrzyni świata w klasie 470 liderką mistrzostw Polski w klasie 505

Tylko dwa dni zostały do zakończenie trwających trzy tygodnie 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days. Ostatnimi akordami tej imprezy są mistrzostwa Europy EUROSAF żeglarzy z niepełnosprawnością w klasie 2.4 mR, Puchar VGSD w klasie Latający Holender oraz otwarte mistrzostwa Polski w klasie 505. W tej ostatniej liderką jest mistrzyni świata w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin).
28-letnia sterniczka stara się w miarę możliwości brać od dwóch lat udział w zawodach klasy 505. Taką okazję wykorzystała także w Gdyni, w której pojawiła się podczas tych regat drugi raz. W minioną niedzielę, czyli dzień po zdobyciu mistrzostwa świata, razem ze swoją załogantką Irminą Mrózek Gliszczynską była gościem honorowym ceremonii medalowej. 
Piątkowe warunki były dla wszystkich uczestników wielkim wyzwaniem. Główny utrudnieniem nie okazał się jednak wiatr tylko spora fala. Dała się ona nawet we znaki Agnieszce Skrzypulec i jej załogantowi, Niemcowi Holgerowi Jess. - W jednym z wyścigów zaliczyliśmy wywrotkę, o co w tych wymagających, prawdziwie męskich warunkach, nie było trudno. Naprawdę czułam respekt przed tym, co dzieje się na wodzie. A teraz czuję całe plecy, w których bolą mnie wszystkie mięśnie – przyznała szczecinianka.
W zeszłym roku Skrzypulec razem z Adamem Kominkiem zdobyła w Krynicy Morskiej brązowy medal mistrzostw Polski, ale w Gdyni polsko-niemiecka załoga nie ma na razie godnych siebie rywali. Skrzypulec i Jess wygrali bowiem w piątek komplet trzech wyścigów. - Rywalizacja w klasie 505 sprawia mi ogromną przyjemność i wzbogaca moje żeglarskie umiejętności. Ta łódka jest większa i bardziej skomplikowana od 470, ma więcej regulacji, a większa powierzchnia żagli, grota i spinakera, wymaga większej siły. Prowadzenie tej jednostki jest dla mnie spory wyzwaniem. Poza tym pływam z doświadczonym załogantem, od którego sporo się mogę nauczyć – podkreśliła.
Drugie miejsce w stawce 34 załóg z sześciu krajów zajmują Mateusz Jura i Bartosz Chroł, a na trzeciej pozycji sklasyfikowani są Przemysław Zagórski i Michał Olko.
W niedzielę poznamy również triumfatorów Pucharu VGSD w starej olimpijskiej klasie (zdobywano w niej medale na igrzyskach w latach 1960 - 1992) Latający Holender. Po trzech wyścigach liderami są Jacek Tyszkiewicz i Adrian Górka (YKP Warszawa/UKS FIR Warszawa), którzy wyprzedzają Macieja Rokosza i Tomasza Kledzika (Spójnia Warszawa/SRK Latający Holender) oraz Zbigniewa Filipiaka i Piotra Lisieckiego (ŻMKS Orlę Szczecinek).
Z kolei w sobotę zakończy się rywalizacja w mistrzostwach Europy EUROSAF żeglarzy z niepełnosprawnością w klasie 2.4 mR. Po dziewięciu startach na czele znajduje się Ryszard Szumowski, który ma tylko punkt przewagi nad drugim Piotrem Cichockim, a trzecia jest Irlandka Georgina Griffin.