VGSD – pogoda dla wczasowiczów zakończyła rywalizację w Pucharach Trenerów i Miasta Gdyni

W środę, na zakończenie trzydniowej rywalizacji w Pucharze Trenerów YKP Gdynia w klasie Optimist grupy B oraz w Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420 pogoda podpasowała wczasowiczom, ale na pewno nie żeglarzom. Szczęście uśmiechnęło się jedynie do przedstawicieli klasy 420, bo tylko oni zdołali rozegrać jedyny tego dnia wyścig. W sumie w tych konkurencjach od poniedziałku ścigało się ponad 400 zawodników.
W kwestii szczęścia odmienne zadanie mogli mieć jedynie prowadzący po sześciu startach Seweryn Wysokiński (CSW Opty Ustka) i Mateusz Jankowski (MKS Dwójka Warszawa), którzy zajęli w ostatnim wyścigu 13 miejsce i spadli w klasyfikacji generalnej na trzecią pozycję. Wygrali Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) i Filip Szmit (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko). - Wszystko rozstrzygnęło się na starcie. Przegraliśmy go i w tej sytuacji zajmujący drugą lokatę Jakub z Filipem nie walczyli o zwycięstwo tylko blokowali nas. Mogli sobie pozwolić na tę zagrywkę oraz gorsze miejsce, bo wcześniej nie zanotowali wpadki, a ten wynik i tak szedł im do odrzutki . Tymczasem my już mieliśmy jedną „wtopę”, kiedy w czwartym wyścigi zaliczyliśmy wywrotkę i zajęliśmy 13. lokatę. Teraz również dotarliśmy na metę na 13. miejscu i spadliśmy na najniższy stopień podium – przyznał Wysokiński. 
Na tych taktycznych manewrach zyskali nie tylko triumfatorzy, ale również plasujący się wcześniej na trzeciej pozycji Kacper Paszek i Bartosz Reiter. Mieszkający w Gdańsku reprezentanci OKŻ Olsztyn także zdołali wyprzedzić dotychczasowych liderów. - W tym wyścigu mieliśmy bronić przed Mateuszem Krasowskim i Rafałem Radeckim trzeciego miejsca. I to zadanie udało nam się zrealizować, ale jednocześnie dzięki słabszemu wynikowi Seweryna i Mateusza awansowaliśmy na drugą pozycję. Trzecią i czwartą załogę wyprzedziliśmy o punkt – stwierdził Paszek. Wśród dziewcząt triumfowały siostry Barbara i Hanna Dzik (YKP Gdynia), które wyprzedziły Zofię Korsak i Hannę Siwek (MKS Dwójka Warszawa) oraz Gabrielę Czapską i Hannę Jarząbek (Spójnia Warszawa).
W pozostałych klasach jachty po godzinie 13 zeszły na wodę, ale nie zdołały rozegrać żadnego wyścigu. Wśród 59 zawodników z 25 klubów w klasie Laser Radial najlepszy okazał się Stanisław Klimaszewski (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), a kolejne miejsca zajęli Jakub Marciniak (JKW Poznań) i Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk). Z kolei w kategorii do lat 18 czołową trójkę utworzyli Marciniak, Butowski oraz Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa). Wśród dziewczyn na podium, poczynając od najwyższego stopnia, stanęły Magdalena Płaczke (UKS FIR Warszawa), która w klasyfikacji generalnej była piąta oraz Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice) i Anna Michalska (PKM LOK Poznań).
Stawkę 28 dziewcząt z 16 klubów w klasie Laser 4.7 otworzyła Magdalena Daniszewska (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), która wygrała cztery z sześciu wyścigów, a kolejne lokaty zajęły Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia) i Natalia Borusińska (UKS Zalew Kielce). W gronie 47 chłopców z 23 klubów pierwszy był Marek Rospond (YC PTTK Beskid Nowy Sącz), a za nim uplasowali się Kacper Fabian (SEJK Pogoń Szczecin) i Tomasz Trajnowicz (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko). W kategorii do 16 u dziewcząt i do 15 lat u chłopców na podium stanęli Brzóska, Borusińska oraz Dominika Kęska (UKŻ Wiking Toruń) oraz Fabian, Trajnowicz i Mikołaj Grzybowski (UKS FIR Warszawa).
Najliczniejszą flotyllę w trakcie 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days mogła poszczycić się klasa Optimist - w Pucharze Trenerów YKP Gdynia, który zaliczany jest do Pucharu Polski Kinder+Sport rywalizowało 289 młodych żeglarzy z 44 klubów. Okazałe trofeum za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej odebrał Jeremi Szczukowski. - Na co dzień trenuję na Jeziorze Charzykowskim, ale Zatokę Gdańską znam bardzo dobrze, bo trzeci raz startują w tych zawodach. Dwa lata temu zająłem w Gdyni 130 miejsce, w zeszłym roku 20, a teraz wygrałem. Przez regatami byłem dobrej myśli, bo sporo pływałem z trenerami Karolem Jączkowskim i Dariuszem Koseckim. Najlepiej wypadłem we wtorek, kiedy wygrałem trzy wyścigi i byłem trzeci – powiedział 11-letni zawodnik ChKŻ Chojnice, za którym sklasyfikowani zostali Stanisław Radojewski (JKW Poznań) i Adam Turczynowicz (Spójnia Warszawa). Wśród dziewcząt wygrała Paulina Rutkowska (YKP Gdynia), druga była Maria Suchocka (MKŻ Arka Gdynia), a trzecia Magdalena Skórnóg (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko). A tercet najlepszych dziewcząt i chłopców do 9 lat to Olga Wietek (YK Stal Gdynia), Hanna Borkowska (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko) i Alicja Dampc (ChKŻ Chojnice) oraz August Sobczak (MKS Dwójka Warszawa), Piotr Kosowski (UKS OPTI Odra Wrocław) i Iwo Dudek (GKŻ Gdańsk). Wyróżnienia otrzymali również najmłodsi uczestnicy zmagań „Optyków” - byli to 7-letnia Ida Kocięda (OPTI CWM Gdynia) i starszy o rok Marcel Haufa (ŻLKS Poznań).