VGSD – w Gdyni pozostał ostatni dzień rywalizacji

Już tylko jeden dzień pozostał do zakończenia największych regat w Polsce, 18. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. W sobotę poznaliśmy medalistów mistrzostw Europy EUROSAF żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie 2.4 mR, natomiast ostatniego dnia imprezy wyłonieni zostaną najlepsze załogi w otwartych mistrzostwach Polski w klasie 505 oraz triumfatorzy Pucharu VGSD w klasie Latający Holender. Po raz czwarty powołano Volvo Youth Sailing Team Poland, w którym znalazło się 12 najbardziej utalentowanych młodych żeglarzy.
Zawodnicy z niepełnosprawnościami ścigali się od środy i przez cztery dni rozegrali 10 wyścigów. Pierwsze miejsce zajął startujący poza konkursem 67-letni Ryszard Szumowski, natomiast mistrzem Europy został młodszy o 10 lat Piotr Cichocki. Na podium stanęli także Irlandka Georgina Griffin oraz Łotysz Janis Lakstigala. 
57-letni reprezentant Polski ma na swoim koncie sporo sukcesów. W zeszłym roku w Holandii razem z Moniką Gibes triumfował w mistrzostwach świata w klasie Skud 18, natomiast pod koniec czerwca został w Kilonii mistrzem świata w nowej paraolimpijskiej klasie Hansa 303, w której rywalizowało 32 zawodników. - Miałem okazję startować w wielu krajach i w regatach różnej rangi. Na ich tle zorganizowane w naszym kraju zawody wyróżniają na plus. W Polsce docenia się żeglarzy niepełnosprawnych, co widać chociażby po efektownych i pięknych trofeach jakie otrzymaliśmy w Gdyni. W Holandii dostaliśmy z Moniką po małym krążku i pucharek na dwie osoby – stwierdził Cichocki.
W klasie 505 rywalizacja toczy się pod dyktando mistrzyni świata w klasie 470 Agnieszki Skrzypulec. Bez względu na to czy wyścigi, jak w piątek, odbywają się przy dużej fali, czy, tak jak w sobotę, przy słabym wietrze, 28-letnia sterniczka razem ze swoim niemieckim załogantem Holgerem Jessem wygrywa każdy wyścig ze zdecydowaną przewagą nad pozostałymi ekipami. W sumie polsko-niemiecki duet ma już na koncie siedem zwycięstw. Drugie miejsce w stawce 34 załóg z sześciu krajów zajmują Niemcy Anna Hauschild i Axel Priegann, a na trzeciej pozycji sklasyfikowani są Mateusz Jura i Bartosz Chroł.
W niedzielę poznamy także triumfatorów Pucharu VGSD w klasie Latający Holender. Po siedmiu wyścigach klasyfikacja nie zmieniła się – liderami pozostali Jacek Tyszkiewicz i Adrian Górka, którzy okazali się najlepsi w pięciu startach. Reprezentanci YKP Warszawa oraz UKS FIR Warszawa wyprzedzają Macieja Rokosza i Tomasza Kledzika (Spójnia Warszawa/SRK Latający Holender) oraz Zbigniewa Filipiaka i Piotra Lisieckiego (ŻMKS Orlę Szczecinek).
W sobotę, po raz czwarty, powołano Volvo Youth Sailing Team Poland. W kadrze znalazło się 12 najbardziej utalentowanych młodych żeglarzy - Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) w klasie Laser Radial, Maja Micińska (YKP Gdynia) w klasie 29er, Hanna Dzik (YKP Gdynia) w klasie 420, Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er FX, Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) w klasie RS:X, Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) w klasie Laser Standard, Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia) w klasie 29er oraz Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) w klasie Nacra 15. - Volvo Youth Sailing Team Poland jest efektem znakomitej współpracy pomiędzy Ministerstwem Sportu i Turystyki, Volvo Car Poland i Polskim Związkiem Żeglarskim. W kadrze znaleźli się najbardziej utalentowani zawodnicy młodego pokolenia, medaliści mistrzostw świata i Europy. Mamy nadzieję, że dzięki temu programowi, który zapewnia im dofinansowania sprzętu i ubioru, a także promocję całej dyscypliny i poszczególnych żeglarzy, w niedalekiej przyszłości będą oni odnosić sukcesy także w seniorskim gronie, z igrzyskami olimpijskimi na czele - skomentował prezes Polskiego Związku Zeglarskiego Tomasz Chamera.
Siedmiu przedstawicieli tego teamu mieliśmy okazję oglądać podczas 18. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Największy sukces odniosła Gołębiowska, która została mistrzynią Europy juniorek. Poza tym Staniul z Jabłońskim zajęli drugie miejsce w Pucharze Europy, a Cierzan i Niemira wygrali rywalizację w Pucharze VGSD w klasie Hobie Cat 16.