VGSD – za nami dwa tygodnie regat

Zakończył się drugi tydzień pełnych emocji 18. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. W niedzielę wyłoniono mistrzów Polski w sprincie w klasach RS:X kobiet i mężczyzn, 49er oraz Finn. Poznaliśmy także triumfatorów czterodniowych zmagań Pucharu Europy w klasie 29er. Gośćmi honorowymi ceremonii medalowej były mistrzynie świata w olimpijskiej klasie 470, Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska, które do Gdyni przyjechały wprost z Salonik.
Wśród deskarzy najlepiej w eliminacjach radzili sobie Kamila Smektała i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). Zawodniczka YKP Warszawa wygrała osiem z 10 wyścigów, natomiast mistrz świata i czwarty deskarz igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro przegrał tylko raz z Maciejem Kluszczyńskim (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą). Ten duet musiał jednak zadowolić się srebrnymi medalami, bowiem w finale lepsi od nich okazali się reprezentanci SKŻ Ergo Hestia Sopot, Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski. Na najniższym stopniu podium stanęli Zuzanna Czuryło (AZS Poznań) oraz Kluszczyński. 

Olimpijczycy triumfowali także w klasie 49er. Pierwsze miejsce zajęła ósma załoga z Brazylii Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), a kolejne lokaty wywalczyli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS/AZS Poznań) oraz Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS/AZS UWM Olsztyn). W klasie Finn zwyciężył Piotr Kula, a za żeglarzem GKŻ Gdańsk zostali sklasyfikowani Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń) i Bartosz Ptak (WKŻ Wolsztyn).

Wygranego w dwóch ostatnich latach Pucharu Europy w klasie 29 nie zdołali obronić Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński – duet YKP Gdynia był w stawce 20 załóg z sześciu krajów drugi, a najlepsze okazały się Zoja Nowikowa i Diana Sabirowa. Po 11 wyścigach Rosjanki zajmowały co prawda czwarte miejsce, ale miały tylko dwa punkty straty do prowadzących Szwedów Kaspera Nordenrama i Axela Pantzare. W niedzielę rozegrano cztery wyścigi i trzy z nich zakończyły się triumfem Nowikowej i Sabirowej, które awansowały na pierwszą pozycję. Na drugą lokatę z trzeciej przesunęli się gdynianie, natomiast liderzy spadli na czwarte miejsce. Dzięki temu na najniższym stopniu podium zameldowała się inna szwedzka załoga, Oscar Enstroem i Hugo Westberg, która w niedzielę okazała się najlepsza w jednym wyścigu.

Trwającą dwa dni rywalizację w katamaranach o Puchar VGSD zdominowali zawodnicy UKS Navigo Sopot. W klasie A-Class zwyciężył Jakub Surowiec, w Formule Open triumfowali Michał Surowiec z Jerzym Białkiem, natomiast w Hobie Cat 16 najlepsi okazali się Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira.
 poniedziałek rozpocznie się trzeci i ostatni tydzień 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days. W poniedziałek do rywalizacji przystąpi najliczniejsza flota podczas tej imprezy, czyli klasa Optimist grupa B. O Puchar Trenerów YKP Gdynia ścigać się będzie około 300 zawodników do 12 lat. Tego dnia rozpoczną się również zmagania w Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420. Zwycięzców tych konkurencji poznamy w środę. Z kolei od wtorku do soboty w mistrzostwach Europy EUROSAF walczyć będą żeglarze z niepełnosprawnością w klasach Skud 18, Hansa 303 oraz 2.4 mR.