VGSD – Zatoka Gdańska pełna Optimistów

Początek trzeciego tygodnia 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days zdominowali zawodnicy w klasie Optimist grupy B – w regatach o Puchar Trenerów YKP Gdynia na Zatoce Gdańskiej rywalizuje 290 żeglarzy w wieku od 9 do 12 lat z 44 klubów. Rozpoczęły się również trwające trzy dni zmagania w Pucharze Miasta Gdyni – biorą w nim udział reprezentanci klas Laser 4.7, Laser Radial oraz 420.
Regaty najmłodszych żeglarzy odbywają się w ramach Pucharu Polski Kinder+Sport i pierwszego dnia rozegrano trzy wyścigi. W klasyfikacji generalnej prowadzi Stanisław Radojewski, drugi jest Michał Biedalak (obaj JKW Poznań), a trzecie miejsce zajmuje Jacek Kalinowski (UKS Żeglarz Wrocław). Wśród dziewcząt na czele znajduje się Paulina Rutkowska (YKP Gdynia), która wyprzedza Zofię Czerniawską (YK Stal Gdynia) oraz Hugo Marciniak (JKW Poznań). W sumie zaplanowano dziewięć wyścigów. 
W klasie 420 po trzech startach prowadzą Seweryn Wysokiński (CSW Opty Ustka) i Mateusz Jankowski (MKS Dwójka Warszawa), na drugiej pozycji plasują się Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) i Filip Szmit (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), a na trzeciej Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn). - Rywalizowaliśmy w trudnych warunkach. Siła wiatru jest ok, ale wieje od brzegu, przez co bardzo kręci. Wolałbym stały wiatr od morza – stwierdził Gołębiowski.
Stawkę 59 zawodników z 25 klubów w klasie Laser Radial otwiera Stanisław Klimaszewski (MBSW/UKŻR Niegocin), drugi jest Jakub Marciniak (JKW Poznań), a trzeci Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk). Wśród kobiet prowadzi Magdalena Płaczke (UKS FIR Warszawa), a za nią plasują się Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice) i Anna Michalska (PKM LOK Poznań).
75 żeglarzy rywalizuje w klasie Laser 4.7 – w gronie 28 dziewcząt z 16 klubów najlepiej sobie radzi Magdalena Daniszewska (MBSW/UKŻR Niegocin), która wygrała komplet trzech wyścigów. Kolejne lokaty zajmują Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia) i Natalia Borusińska (UKS Zalew Kielce). Wśród 47 chłopców z 23 klubów liderem jest Kacper Fabian (SEJK Pogoń Szczecin), a w czołowej trójce znajdują się ponadto Marek Rospond (YC PTTK Beskid Nowy Sącz) i Mikołaj Grzybowski (UKS FIR).
Z kolei od wtorku do soboty w Gdyni w mistrzostwach Europy EUROSAF walczyć będą żeglarze z niepełnosprawnością w klasie 2.4 mR.