VGSD: Magdalena Kwaśna siódma, a Jakub Rodziewicz ósmy po 1. dniu mistrzostw świata

Magdalena Kwaśna jest siódma w klasie Laser Radial, a Jakub Rodziewicz zajmuje ósmą lokatę w klasie Laser Standard po pierwszym dniu mistrzostw świata juniorów do lat 21, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Liderami są Australijka Mara Stransky oraz Turek Berkay Abay. Medalistów poznamy w niedzielę.

W inauguracyjnym wyścigu zawodniczka ChKŻ Chojnice była dziewiąta, a w kolejnym zajęła 12. miejsce. Z kolei reprezentant SEJK Pogoń Szczecin rozpoczął rywalizację od piątej lokaty, a następnie uplasował się na 10. pozycji. - Pływałam stabilnie, za mną dwa przyzwoite wyścigi, ale szału nie było. Nie chciałem żeglować asekurancko, bo nie obrałam takiej taktyki, ale tak to finalnie wyszło. W obu wyścigach wydawało się, że nadrabiam, że będzie lepiej, ale to jest Gdynia. Przez moment płyniesz dobrze, ale za chwilę sytuacja zmienia się na twoją niekorzyść - przyznała aktualna brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek do lat 21 z Nieuwpoort.


Na zdjęciu: Magdalena Kwaśna (fot. Robert Hajduk)

We wtorek najlepiej radziła sobie Australijka Mara Stransky, która triumfowała w obu wyścigach. Kolejne miejsca w stawce 73 zawodniczek z 30 krajów zajmują Włoszka Carolina Albano i Caroline Rosmo z Norwegii. Druga z najwyżej sklasyfikowanych Polek Katarzyna Harc (TŻ Kuźnia Rybnik) plasuje się na 18. pozycji.

Wśród juniorów do medali pretenduje 138 żeglarzy z 40 państw. Po pierwszym dniu na czele znajduje się Turek Berkay Abay, drugi jest Brytyjczyk Daniel Whiteley, a trzecią pozycję zajmuje Australijczyk Ethan McAullay. Rodziewicz plasuje się na ósmym miejscu, a 18. jest Wojciech Klimaszewski (MBSW Giżycko/UKŻR Niegocin).

W pierwszym wyścigu szczecinianin wywalczył piątą lokatę, natomiast w drugim uplasował się na 10. miejscu. - To nie było żeglowanie na pierwszą trójkę, jednak pierwszego dnia mistrzostw nie zamierzałem ryzykować. Pływałem trochę zachowawczo, ale taką przyjąłem taktykę, bo w 12 startach przewidziano jedną odrzutkę i chciałem uniknąć wpadki. Nie jeździłem głęboko w strony tylko starałem się płynąć środkiem. Szkoda trochę drugiego wyścigu, bo na początku prowadziłem, ale generalnie jestem zadowolony ze swojej postawy pierwszego dnia regat. Tym bardziej, że rywalizowałem w silniejszej grupie, bo ze mną pływali ubiegłoroczny wicemistrz świata juniorów Węgier Jonatan Vadnai oraz brązowy medalista Whiteley. W środę zostaniemy jednak podzieleni na nowo i jest szansa, że trafię na trochę słabszych rywali. Za nami dopiero dwa wyścigi i jestem przekonany, że czołówka będzie się jeszcze mocno tasować - powiedział Rodziewicz.


Na zdjęciu: Jakub Rodziewicz  (fot. Robert Hajduk)

Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.