Volvo Gdynia Sailing Days, czyli impreza skazana na sukces

W poniedziałek regaty Volvo Gdynia Sailing Days rozgrywały się na dwóch „frontach”. W Gdyni był to pierwszy dzień rywalizacji na wodzie, natomiast w Warszawie w siedzibie tytularnego sponsora imprezy zorganizowano konferencję prasową. – Te zawody to nie jedno wydarzenie, ale festiwal kilku imprez żeglarskich. A za sprawą podmiotów współpracujących przy ich organizacji, regaty Volvo Gdynia Sailing Days skazane są na sukces – powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

- Volvo Gdynia Sailing Days to nie jedne regaty tylko festiwal kilku imprez, które promują wszystkie formy żeglarstwa w Polsce. W Gdyni zobaczymy najmniejsze Optimisty, zawodników rywalizujących w kiteboardingu, kadra narodowa i olimpijska w windsurfingu wyłoni najlepszych deskarzy w kraju w klasie RS:X, pojawią się także jachty balastowe i katamarany. Każdego roku staramy się również przeprowadzić zawody najwyższej rangi, czyli mistrzostwa świata bądź Europy i ukoronowaniem tej imprezy będą mistrzostwa świata w widowiskowej klasie 29er. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy wrócą do domu nie tylko z pięknymi sportowymi wspomnieniami, ale także pod wrażeniem uroków Gdyni i ten regionu Polski. Chcemy także przybliżyć żeglarstwo turystom i osobom, którzy nie mieli z nim styczności i jeszcze nie mają świadomości, że się w nim zakochają. Dzięki różnym aktywnościom na lądzie każdy znajdzie coś dla siebie i mamy nadzieję, że właśnie podczas tych regat rozpocznie swoją przygodę z żeglarstwem – dodał prezes Chamera.

To jubileuszowa 20. edycja Volvo Gdynia Sailing Days. A po raz ósmy sponsorem tytularnym regat jest firma Volvo Car Poland. – Wszystko wskazuje na to, że pozostaniemy razem na dłużej. To również pokazuje jak udany układ tworzymy i jak współpraca partnera biznesowego, miasta Gdyni i Polskiego Związku Żeglarskiego, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, świetnie się układa. Razem jesteśmy skazani na sukces. Te regaty są dla nas kolejnym wyzwaniem, bo w każdej następnej imprezie podnosimy sobie poprzeczkę coraz wyżej. I sami stworzyliśmy sobie problem, bo w zakończonych w piątek 19 lipca Młodzieżowych Mistrzostwa Świata odnieśliśmy absolutny organizacyjny sukces i możemy stanowić wzór nie tylko dla Europy, ale całego świata. Od Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing otrzymaliśmy pięknr wyróżnieniem, którym się szczycimy. Ta impreza została przez świat żeglarski bardzo wysoko oceniona, ale Volvo Gdynia Sailing Days musi być jeszcze lepsze. Jak to zrobimy nie wiem, ale damy radę – zapewnił prezes PZŻ.
W tych regatach w 19 klasach rywalizować będzie do 1500 żeglarzy, a najliczniejsza flota stanie na starcie Pucharu Trenerów w klasie Optimist – może ona liczyć nawet 250 łódek.
- Jednym z założeniem Volvo Gdynia Sailing Days jest zwiększanie liczby partnerów i zachęcanie następnych firm, instytucji oraz organizacji do wspierania żeglarstwa. Jesteśmy dumni, że udało nam się rozpocząć współpracę z kolejnym partnerem, czyli Kinder+Sport, który będzie wspomagał regaty dla zawodników dopiero zdobywających żeglarskie szlify. Najmłodsi uczestnicy w klasie Optimist będą liczyć 8-9, a najstarsi 13 lat. Trzeba też podkreślić, że wielu z nich po raz pierwszy będzie miało okazję pływać po Zatoce Gdańskiej. Walka z rywalami, a także z niespotykaną do tej pory siłą wiatru i falą wymagać będzie od nich wielkiego hartu ducha. Dzięki Kinder+Sport w regatach nie ma wpisowego, każdy uczestnik otrzyma także atrakcyjny pakiet startowy, dyplom i medal za udział, natomiast na dodatkowe wartościowe nagrody mogą liczyć najlepsi w poszczególnych kategoriach. Na tym nie koniec, bo przewidziano również losowanie nagrody głównej oraz upominków. Jak widać trzy marki, czyli miasto Gdynia, Volvo Car Poland i Polski Związek Żeglarskie sprawiają, że dołączają kolejni cenni partnerzy. Jesteśmy z tego dumni, bo to też świadczy o jakości i prestiżu tego wydarzenia – podkreślił prezes związku.


Projekt VGSD 2019 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.