Volvo Gdynia Sailing Days – January Szczukowski dotrzymał słowa

- Przyjechałem do Gdyni, aby wygrać – zapowiedział January Szczukowski przed zawodami i dotrzymał słowa. Reprezentant CHKŻ Chojnice okazał się najlepszy w odbywającym się w ramach jubileuszowych 20. regatach Volvo Gdynia Sailing Days „Kinder+Sport-Pucharze Trenerów” w klasie Optimist. Dwa dni zmagań mają natomiast za sobą żeglarze rywalizujący w mistrzostwach Polski w olimpijskiej klasie RS:X. Po sześciu wyścigach prowadzą Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W regatach „Kinder+Sport-Puchar Trenerów” w klasie Optimist 147 zawodników rywalizowało od czwartku. January objął prowadzenie po pierwszym dniu i nie oddał do końca imprezy. Warto dodać, że 11-letni żeglarz kontynuuje rodzinne tradycje, bowiem w 2017 roku w tych zawodach triumfował jego starszy o dwa lata brat Jeremi. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Igor Kawałko (UKS OPTI CWM Gdynia) i Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia). Z kolei wśród dziewcząt najlepsza okazała się siódma w generalnej klasyfikacji Olga Wietek (YK Stal Gdynia), która wyprzedziła Zuzannę Zasadę (Zatoka Puck) i Alicję Dampc (ChKŻ Chojnice).

W niedzielę poznamy mistrzów Polski w jedynej podczas tej imprezy olimpijskiej konkurencji, czyli w windsurfingowej klasie RS:X. Niezwykle zacięta rywalizacja toczy się wśród mężczyzn, bowiem prowadzący po sześciu wyścigach Paweł Tarnowski ma tylko punkt przewagi nad drugim Piotrem Myszką (AZS AWFiS Gdańsk) i plasującym się na trzeciej pozycji broniącym tytułu Radosławem Furmańskim (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą). Po piątkowych zmaganiach deskarz SKŻ Ergo Hestia Sopot był trzeci, ale kolejny dzień mistrzostw rozpoczął od drugiego miejsca, dwa następne wyścigi wygrał, co dało mu awans nad fotel lidera, który po trzech startach zajmował Furmański. Czwarty jest dwukrotny olimpijczyk Grek Byron Kokkalanis.


Po swój siódmy z rzędu mistrzowski tytuł pewnie zdaje się zmierzać Zofia Klepacka. W piątek brązowa medalistka igrzysk z Londynu w 2012 roku wygrała komplet trzech wyścigów i w sobotę nie zwolniła tempa. W dwóch pierwszych startach reprezentantka stołecznej Legii ponownie okazała się najlepsza i dopiero w trzecim wyścigu sposób znalazła na nią Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia), która awansowała w klasyfikacji generalnej z piątej na trzecią pozycję. Klepacka ma jednak sporą przewagę nad konkurentami, bo drugą Małgorzatę Białecką (SKŻ Ergo Hestia) wyprzedza o siedem, a Dziarnowską o dziewięć punktów. Ostateczny układ podium poznamy w niedzielę, a ostatniego dnia zawodów także zaplanowano po trzy wyścigi.

W niedzielę zakończą się również zmagania w Pucharze Volvo Gdynia Sailing Days w klasie Finn. W sobotę czołówka nie zmieniła się, bowiem po sześciu startach na czele znajduje się Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), który wyprzedza Krzysztofa Stromskiego (YC Rewa) i Andrzeja Romanowskiego (OŚ AZS Poznań). Tego dnia rozstrzygnie się ponadto rywalizacja w Pucharze VGSD w klasach Delphia-24 OD, Micro i Korsarz, a także zakończy druga runda Ekstraklasy w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej.W niedzielę odbędzie się ponadto uroczyste otwarcie najważniejszej imprezy rozgrywanej podczas Volvo Gdynia Sailing Days, czyli mistrzostw świata w klasie 29er. Tego dnia o godzinie 14 zaplanowano treningowy wyścig, natomiast punktowane starty rozpoczną się w poniedziałek. Do zawodów zgłosiło się 175 załóg z 27 krajów. O medale walczyć będzie także 10 polskich duetów.Projekt VGSD 2019 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.