Volvo Gdynia Sailing Days – koniec pucharowych zmagań, deskarze wyłonili medalistów w sprincie

W środę w regatach Volvo Gdynia Sailing Days dokończono rywalizację w Pucharach Miasta Gdyni i Volvo Gdynia Sailing Days, poznaliśmy też medalistów mistrzostw Polski w sprincie w klasach RS:X do lat 19 oraz Bic Techno.
W klasie RS:X do lat 19 zwyciężył prowadzący po pierwszym dniu szósty zawodnik Młodzieżowych Mistrzostw Świata Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), ale na drugie miejsce awansował Jan Goralski, który wyprzedził swojego klubowego kolegę z GKŻ Gdańsk Dominika Lewińskiego.
Wśród dziewcząt w klasie Bic Techno prowadzenie utrzymała Nadia Kulik (BAZA Mrągowo), która w środę wygrała komplet pięciu wyścigów. Medalowe miejsce straciła natomiast Aleksandra Wasiewicz (SKŻ Ergo Hestia), którą na drugim stopniu podium zastąpiła Pola Wawrzyniak (OŚ AZS Poznań). Trzecia była Oliwia Chomka (BAZA Mrągowo).
Większe przetasowania miały miejsce w gronie chłopców. Liderujący Julian Wardaszko (SKŻ Ergo Hestia) spadł na drugą pozycje, a rzutem na taśmę wyprzedził go drugi Kacper Guzowski (GKŻ Gdańsk). Na trzeciej pozycji, dzięki wygraniu ostatniego dziewiątego wyścigu, zameldował się Konrad Machura (SKŻ Ergo Hestia).
Po dniu bezczynności w środę na wodę zeszli także żeglarze rywalizujący w Pucharach Miasta Gdyni i Volvo Gdynia Sailing Days. O to pierwsze trofeum ścigali się zawodnicy w klasach Laser – w Standardzie najlepszy okazał się Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), a kolejne lokaty przypadły Piotrowi Ostrowskiemu (AZS Warszawa) i Stanisławowi Klimaszewskiemu (Giżycka Grupa Regatowa). W Radialu pierwsze miejsce zajęli Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) i Mikołaj Silny. Uczestniczka Młodzieżowych Mistrzostw Świata wyprzedziła Magdalenę Placzke (UKS Fir Warszawa) i Katarzynę Harc (Kuźnia Rybnik), a reprezentant SEJK Pogoń Łukasza i Przemysława Machowskich (obaj MKS Dwójka Warszawa). Ten ostatni jest brązowym medalistą mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser Radial oraz wicemistrzem w kategorii U17. Regaty w greckiej miejscowości Kalamaki zakończyły się 6 lipca.

W klasie Laser 4.7 triumfowali Maria Prus-Głowacka (OŚ AZS Poznań) i Filip Kapała (MKŻ Arka Gdynia). Na podium stanęli także Lilly May Niezabitowska (JK Kotwica Tarnobrzeg) i Natalia Nadrzewia (UKS Zalew Kielce) oraz Filip Olszewski (Spójnia Warszawa) i Maciej Panaś (ChKŻ Chojnice).
Puchar Volvo Gdynia Sailing Days zdobyli żeglarze sopockich klubów. W katamaranach Jakub Surowiec w klasie A-Class oraz Kacper Barszczyk i Iwo Czarnecki w klasie Hobie Cat 16. Za nimi uplasowali się Jacek Noetzel i Tymoteusz Bendyk (wszyscy UKS Navigo) oraz Paweł Pepliński i Iga Saj (Port Mechelinki) oraz Aleksander Daniszewski i Zuzanna Tomaszewska (UKS Navigo).


W Kiteboardingu zwyciężył Jakub Jurkowski (SKŻ Ergo Hestia), a kolejne lokaty wywalczyli Arkadiusz Kusalewicz (MKR Tramp Mielno) i Michał Wojciechowski (SKŻ Ergo Hestia).


W czwartek w VGSD rozpocznie się rywalizacja w Kinder+Sport - Pucharze Trenerów w klasie Optimist. Na starcie trwających trzy dni zawodów stanie około 150 zawodników do 13 lat.


Projekt VGSD 2019 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.