Volvo Gdynia Sailing Days – olimpijczycy wkroczyli do akcji

Pierwszy tydzień zmagań w jubileuszowej 20. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days zakończą mistrzostwa Polski w jedynej podczas tej imprezy olimpijskiej konkurencji. W piątek zaplanowaną do niedzieli walkę o miano najlepszego w kraju zainaugurowali żeglarze w windsurfingowej klasie RS:X. Rozpoczął się także Puchar VGSD w innej olimpijskiej klasie Finn, natomiast drugi dzień rywalizacji zakończyli ścigający się w „Kinder+Sport-Puchar Trenerów” w klasie Optimist najmłodsi zawodnicy.
- Podczas tych regat rozgrywaliśmy już mistrzostwa Polski w konkurencji olimpijskiej. Cztery lata temu w Gdyni rywalizowali zawodnicy w klasie 49er, a teraz gościmy deskarzy. Taka była sugestia trenerów, żeby mistrzostwa w klasie RS:X przeprowadzić trochę wcześniej niż w poprzednich latach, głównie z tego względu, że we wrześniu na włoskim jeziorze Garda zaplanowano mistrzostwa świata. Nasi reprezentanci sporo czasu spędzać będą na zgrupowaniach, głównie na akwenie, gdzie odbędą się te zawody, które są jednocześnie drugimi wewnętrznymi olimpijskimi eliminacjami. Termin wyłonienia najlepszych w kraju zawodników jest jednak dobry jak każdy, miejsce także znakomite, a nawet jeszcze lepsze – wyjaśnił prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
Na starcie mistrzostw Polski stanęła w Gdyni cała krajowa czołówka, a to oznacza, że tych regatach można zobaczyć uczestników przyszłorocznych igrzysk w Tokio, bowiem zarówno kobiety jak i mężczyźni już w pierwszym rozdaniu, czy podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Aarhus, wywalczyli olimpijską kwalifikację dla kraju.
Pierwszego dnia imprezy najlepiej radzili sobie ubiegłoroczni złoci medaliści Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Radosław Furmański. Trzecia zawodniczka igrzysk z Londynu w 2012 roku wygrała komplet trzech wyścigów, natomiast reprezentant DKŻ Dobrzyń nad Wisłą był dwa razy pierwszy, a w ostatnim starcie dopłynał na metę na drugiej pozycji za Piotrem Myszką (AZS AWFiS Gdańsk). Kolejne lokaty zajmują Małgorzata Białecka i Karolina Lipińska (obie SKŻ Ergo Hestia) oraz Myszka i Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia). O skali trudności tych regat najlepiej świadczy fakt, że czwarty jest utytułowany Grek Byron Kokkalanis, natomiast czwarta zawodniczka ostatnich mistrzostw Europy Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia) plasuje się na piątym miejscu.

Mistrzostwa zakończą się w niedzielę, a w planie jest dziewięć wyścigów.


Sześć startów mają za sobą rywalizujący w „Kinder+Sport-Puchar Trenerów” w klasie Optimist najmłodsi żeglarze. Prowadzenie utrzymał January Szczukowski (ChKŻ Chojnice), ale drugą lokatę w stawce 147 uczestników straciła jego klubowa koleżanka Alicja Dampc. Na tę pozycję awansował Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia), trzeci jest August Sobczak (UKS Szkwał Legionowo), natomiast wśród dziewcząt kolejne miejsca zajmują czwarta w klasyfikacji generalnej Olga Wietek (Yacht Klub Stal Gdynia) i 12. Zuzanna Zasada (Zatoka Puck).
Zwycięzców tych zawodów poznany w sobotę, a do rozegrania zostały trzy wyścigi.W piątek trwające trzy dni zmagania w Pucharze Volvo Gdynia Sailing Days rozpoczęli przedstawiciele klasy Finn. Po trzech startach na czele znajduje się Łukasz Lesiński (Yacht Klub Stal Gdynia), który wyprzedza Krzysztofa Stromskiego (YC Rewa) i Andrzeja Romanowskiego (OŚ AZS Poznań).


Z kolei w sobotę rozpocznie się Puchar VGSD m.in. w klasach Delphia-24 OD, Micro i Skippi 650. W sobotę w żeglarskie szranki staną także kluby, które rozegrają drugą rundę Ekstraklasy w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej. Zaplanowano 30 krótkich wyścigów blisko brzegu. Po pierwszej rundzie w czołowej trójce plasują się Olsztyński Klub Żeglarski, Legia Warszawa oraz Jeziorak Yacht Club Iława.
„To druga edycja tej imprezy w Gdyni, która w ramach Volvo Gdynia Sailing Days debiutowała w zeszłym roku. Jako Polski Związek Żeglarski jesteśmy współorganizatorem tego wydarzenia i cieszy nas fakt, że na starcie stanęło więcej klubów niż poprzednio. Ta liczba stale się zwiększa i mam nadzieję, że pod tym względem ta rywalizacja systematycznie rosnąć będzie w siłę” – podkreślił prezes PZŻ.Projekt VGSD 2019 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.