W Gdynia Sailing Days czas na najmłodszych żeglarzy

Ten tydzień 25. edycji regat Gdynia Sailing Days będzie w dużej mierze należał do najmłodszych żeglarzy. W środę rozpoczęła się rywalizacja w Pucharze Miasta Gdyni w klasie ILCA 4, natomiast w czwartek zaplanowano pierwsze wyścigi w KINDER Joy of moving Pucharze Trenerów w klasie Optimist z grupy B, czyli zawodników do 13 lat.
W Gdyni po raz drugi na starcie stanął 14-letni Mikołaj Głowa (KŻ Horn Kraków), który wcześniej ścigał się w Pucharze Gdynia Sailing Days w klasie O’pen Skiff – wśród chłopców uplasował się na trzeciej pozycji.

- Byliśmy na zgrupowaniu w Górkach Zachodnich w Gdańsku i od początku plan był taki, że najpierw wystartuję na O’pen Skiff, później w ILCA 4. Na tych łódkach pływam równolegle, ale pierwszeństwo przyznaję już tej drugiej klasie, staram się żeglować na Laserze jak najwięcej. Z kolei na O’pen Skiff jest to mój ostatni sezon i teraz trenuję tylko przed najważniejszymi imprezami, czyli mistrzostwami świata, które w lipcu odbędą się na Gardzie oraz mistrzostwami Polskipowiedział Mikołaj.

W środę odbyły się w tej klasie cztery wyścigi, po których zawodnik krakowskiego klubu sklasyfikowany jest na drugim miejscu. Prowadzi Filip Bil (YKP Gdynia), a trzeci jest Wiktor Raszka (MKS Dwójka Warszawa).

- Chcę w Gdyni być czołówce, ale te regaty traktuję przygotowawczo i treningowo przed mistrzostwami Polski, na których zamierzam jak najlepiej wypaść. Dzisiaj mieliśmy w planie trzy wyścigi, jednak komisja podjęła decyzję, biorąc pod uwagę, że w czwartek może słabiej wiać, że popłyniemy jeszcze jeden W ostatnim starcie było mi już zimno, bo nie byłem przygotowany, ale mimo wszystko było to optymalne rozwiązaniedodał.

U dziewcząt na prowadzeniu znajduje się Lena Maria Adamska (MKŻ Arka Gdynia), która wyprzedza Zofię Annę Brzozowicz (YKP Gdynia) oraz Polę Sobolew (MKŻ Arka Gdynia). Puchar w Gdyni w klasie ILCA 4 zakończy się w piątek.

Obowiązkowym punktem Gdynia Sailing Days są regaty KINDER Joy of moving Puchar Trenerów. Do udziału w nich zaproszone zawodniczki i zawodnicy klasy Optimist z grupy B, czyli dzieci do 13. roku życia.

Pierwsze wyścigi odbędą się w czwartek, a w sobotę poznamy triumfatora, który tradycyjnie wzniesie ogromny przechodni puchar. Konkurencja jest ogromna, bo o zwycięstwo jak zwykle rywalizować będzie około ćwierć tysiąca młodych żeglarzy.

Równolegle do regat, na plaży miejskiej w Gdyni stanie multisportowa strefa KINDER Joy of moving. Będą w niej dostępne bezpłatne atrakcje dla całych rodzin.