W mistrzostwach świata juniorów w klasie Laser 4.7 złote medale pojechały do Włoch i Singapuru

Mistrzostwa świata juniorów w klasie 4.7 zakończyły we wtorek 17 lipca 19. edycję regat Volvo Gdynia Sailing Days. Złote medale pojechały do Włoch i Singapuru, a zdobyli je Chiara Benini Floriani oraz Daniel Hung. W tej klasie ścigało się 430 żeglarzy z 44 państw.

Floriani pływała najrówniej w stawce 155 zawodniczek. Włoszka wygrała cztery z 11 wyścigów, raz była druga i trzecia, a dwa razy czwarta. Po 10 startach miała już zapewniony mistrzowski tytuł i ostatni wyścig mogła potraktować ulgowo. I tak też uczyniła, bo zajęła w nim odległą 40. lokatę. Rzutem na taśmę, także dzięki słabszej postawie wiceliderki Giorgii Cingolani, drugie miejsce wywalczyła Simone Chen z Singapuru, a Włoszka spadła na trzecią pozycję. W dodatku Chen wygrała rywalizację wśród zawodniczek do 16 lat. W tej klasyfikacji druga była Holenderka Marissa Ijben, a trzecia Australijka Mina Ferguson. Najlepsza z Polek Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia) zajęła 23. miejsce.

W gronie 275 chłopców najlepszy okazał się trzeci po poniedziałkowych zmaganiach Daniel Hung z Singapuru. Srebrny medal zdobył prowadzący po dziewięciu wyścigach Australijczyk Michael Compton, a na najniższym stopniu podium stanął Peruwiańczyk Stefano Viale. Czołową trójką zawodników do 16 lat utworzyli Compton oraz Holender Paul Hameeteman i Jonathan Lio z Singapuru. W tej ostatniej kategorii 11. był Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa), który w klasyfikacji generalnej uplasował się na 41. pozycji.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.