YKP Gdynia rządzi w klasie 29er

Pierwszy dzień zmagań Pucharu Europy w klasie 29er, który odbywa się w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days 2016, stał pod znakiem dominacji duetów YKP Gdynia. Po pięciu wyścigach prowadzą Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński, a drugie miejsce zajmują Aleksandra Melzacka i Maja Micińska.

- Zawodnikom przyszło rywalizować w piątek w bardzo trudnych warunkach. Ścigali się oni w zmiennym wietrze, zarówno jeśli chodzi o kierunek jak i siłę. Chwilami miał prędkość zaledwie pięciu, ale momentami dochodził nawet do 16 węzłów – wyjaśnił trener YKP Gdynia Szymon Makowski.

Akurat jego podopieczni najlepiej radzili sobie w tych wymagających okolicznościach. Po pięciu wyścigach liderami są triumfatorzy poprzedniej edycji VGSD, Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński, którzy okazali się najlepsi w dwóch z pięciu wyścigów, dwa razy byli drudzy oraz zajęli trzecią lokatę.

Na drugim miejscu plasują się ich klubowe koleżanki Aleksandra Melzacka i Maja Micińska. Aktualne mistrzynie Polski wygrały jeden wyścig, kolejne dwa ukończyły na drugiej pozycji, a ponadto były też trzecie i czwarte.

- Nasi zawodnicy pływają ze sobą od dłuższego czasu i widać, że odstają od reszty stawki. Pomiędzy nimi nie ma natomiast większe różnicy. Prezentują zbliżony poziom regatowy, a o wyższej pozycji jednej z załóg decydują niuanse – zapewnił gdyński szkoleniowiec.

Po pięciu wyścigach na najniższym stopniu podium znajdują się Brytyjki Bilbrough Courtney i Hanna Brant, które triumfowały w trzecim starcie. Ostatni wyścig zakończył się co prawda zwycięstwem Pawła Jakubowskiego i Mikołaja Mickiewicza, ale zajmujący w klasyfikacji generalnej czwartą lokatę duet Bazy Mrągowo ma dość dużą stratę do prowadzących zawodników YKP.

W tej klasie rywalizuje 10 łódek, a w planie jest rozegranie 15 wyścigów.