Złoto w imponującym stylu - Matisse Pacaud i Lucie De Gennes mistrzami Europy juniorów w klasie 470

W poniedziałek w Gdyni zakończyły się mistrzostwa Europy juniorów w klasach 470 i 420. W olimpijskiej konkurencji w imponującym stylu złoty medal wywalczyli Matisse Pacaud i Lucie De Gennes. Francuzi potwierdzili supremację w tej kategorii wiekowej – w zeszłym roku zostali mistrzami świata i Europy. Na 10. pozycji zakończyli rywalizację Zofia Korsak (MKS Dwójka Warszawa) i Franciszek Borys (YKP Gdynia).
Obrońcy tytułu wygrali siedem z 11 wyścigów i już w niedzielę zapewnili sobie pierwsze miejsce. Francuzi w efektowny sposób przypieczętowali swój sukces, bowiem w poniedziałek okazali się najlepsi w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym z udziałem 10 najlepszych załóg.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo mieliśmy naprawdę znakomity tydzień. Dobrze zaczęliśmy i kontynuowaliśmy udane pływanie, wyścig po wyścigu. Klucz do zwycięstwa był taki sam jak pierwszego dnia. Byliśmy po prostu szybsi, popełniliśmy również mniej błędów niż inni. Nie było łatwo, nawet jeśli skończyliśmy z przewagą ponad 20 punktów nad naszymi kolegami z reprezentacji – powiedzieli mistrzowie Europy.

Ze srebrnego medalu cieszyli się rodacy triumfatorów Manon Pennaneach i Pierre Williot, którzy w wyścigu medalowym dopłynęli na metę na piątej pozycji i utrzymali drugą lokatę. - Utrzymanie tego miejsca nie było łatwe. Wyścig medalowy okazał się wymagający, bo warunki były bardzo zmienne. Walczyliśmy jednak do końca, daliśmy radę i cieszymy się, że znaleźliśmy się na podium razem z Mattisee i Lucie – podkreślili srebrni medaliści.

Rzutem na taśmę miejsce na podium zapewnili sobie Neus Ballester Bover i Jaime Vizner. Hiszpanie zakończyli wyścig medalowy na drugiej pozycji i awansowali z czwartej na trzecią lokatę. Z medalem pożegnali się Roy Levy i Ariel Gal z Izraela, którzy w wyścigu medalowym byli siódmi i ostatecznie sklasyfikowani zostali na piątym miejscu.

W wyścigu medalowym wystartowała jedna polska załoga – Zofia Korsak i Franciszek Borys. Ubiegłoroczni mistrzostwie Europy i wicemistrzowie świata w kategorii do lat 21 zajęli dziewiątą lokatę i ostatecznie zamknęli pierwszą „10”.

Drugą „10” otworzyli natomiast ubiegłoroczni wicemistrzowie świata juniorów Agnieszka Pawłowska (ChKŻ Chojnice) i Bartłomiej Szlija (UKŻ Lamelka Kartuzy), którzy wygrali poniedziałkowy wyścig dla załóg plasujących się na miejscach 11-35. 13. lokata przypadła ubiegłorocznym brązowym medalistom mistrzostw Europy juniorów Kacprowi Paszkowi (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwii Laskowskiej (ChKŻ Chojnice).

Trzy najlepsze polskie ekipy mają napięty grafik - w sierpniu ścigać się będą w Hadze w mistrzostwach świata seniorów, a następnie udadzą się do Nidy na Litwie, gdzie wezmą udział w mistrzostwach świata juniorów.

W poniedziałek nie zdołano natomiast rozegrać żadnego wyścigu w klasie 420, zatem obowiązujące były niedzielne rozstrzygnięcia. Na najwyższym stopniu stanęli reprezentanci Grecji - w kategorii open Iakovina Kerkezou i Danae Giannouli, a w kategorii do lat 17 Giorgios Michalopoulos i Ion Stromatias.

W kategorii open drugie miejsce zajęli Hiszpanie Miguel Hernandez i Alejandro Corujo, a trzecie Francuzi Zou Schemmel i Jean-Philippe Boudard. W klasyfikacji kobiecych załóg za Greczynkami znalazły się Niemki Valentina Steinlein i Lea Adolph oraz Francuzki Alice Vandi i Juliette Bourgeois. W teamach mieszanych najlepsi okazali się Włosi Marco Maresca i Nina Bramucci, którzy wyprzedzili greckie załogi - Dimitriosa Bitrosa i Cleio Soulioti oraz Marię Sarikavazi i Evangelosa Bouzanasa.

W walczącej o medale Złotej Flocie znalazły się trzy polskie załogi. Paulina Rutkowska (YKP Gdynia) i Iga Wielczyk (MOS SSW Iława) były 23., Jan Zamojski i Olga Wietek (YKP Gdynia) 41., a bracia Jeremi i January Szczukowscy (ChKŻ Chojnice) 50.

W kategorii do 17 lat srebrne medale wywalczyli Francuzi Simon Prot i Swan Berier Joyet, a brązowe Słoweńcy Jaka Valjavec i Vid Dobrinja. 19. lokata przypadła Filipowi Nosolowi (ChKŻ Chojnice) i Krzysztofowi Ołowiakowi (OKŻ Olsztyn).

W klasie 420 w kategorii open ścigało się 110 załóg z 16 państw, a w kategorii do 17 lat 63 duety z 15 krajów.

24. edycja regat Gdynia Sailing Days nie zwalnia tempa. Od piątku do 19 lipca na Zatoce Gdańskiej rozegrane zostaną z udziałem ponad 300 zawodników mistrzostwa Europy juniorów w klasie ILCA 6. Gros żeglarzy przyjedzie do Gdyni z Dziwnowa, gdzie w niedzielę zakończyły się mistrzostwa świata juniorów.