Za nami pierwsze konkurencje Volvo Gdynia Sailing Days 2018

Pierwsza część 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days na nami. W środę 27 czerwca poznaliśmy medalistów mistrzostw Polski juniorów w klasie Laser Standard, a także triumfatorów Pucharu Miasta Gdyni. Przez trzy dni na Zatoce Gdańskiej w trzech klasach, także Laser Radial i Laser 4.7, rywalizowało 185 zawodników z pięciu krajów, Danii, Łotwy, Niemiec, Białorusi i Polski. W środę pierwsze wyścigi rozegrali przedstawiciele klasy 29er.

Mistrzem Polski juniorów w klasie Laser Standard został prowadzący od pierwszego dnia Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), który wygrał cztery z dziewięciu wyścigów. Drugie miejsce zajął ostatecznie najmłodszy w stawce 31 zawodników, 15-letni Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk). Na najniższym stopniu podium stanął Kacper Stanisławski (YKP Gdynia), który miał bardzo dobry finisz, przypływając w środę dwa razy pierwszy i raz drugi.

Wśród 29 kobiet w klasie Laser Radial najlepiej radziła sobie Dunka Anna Munch, a na kolejnych pozycjach zostały sklasyfikowane Magdalena Placzke (UKS Fir Warszawa) i Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice). Rywalizację mężczyzn zdominował Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), który wygrał komplet ośmiu wyścigów. Na drugim miejscu zawody ukończył jego klubowy kolega David Gdaniec, a trzeci w gronie 30 zawodników był Wojciech Kamiński (JKW Poznań).

- Głównym moim celem są mistrzostwa świata do lat 21 w klasie Laser Radial, które pod koniec sierpnia odbędą się w Kilonii. Regaty Kieler Woche pozwoliły mi rozpoznać ten akwen, natomiast w Gdyni koncentrowałem się na pilnowaniu zawodników, ale także trochę im uciekałem. Generalnie osiem wyścigów wygrałem dość pewnie, z dużą przewagą. Dobrze mi się pływało. Pierwszego dnia nieźle wiało i trochę kręciło, ale odnalazłem się na zmianach, we wtorek to była żegluga na balast, ślizgowa, a dzisiaj dopisał i wiatr i słońce - podsumował swój występ Tytus Butowski.

Najliczniejsza flota rywalizowała w klasie Laser 4.7. Z 67 chłopców najlepszy okazał się Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa), drugi był Igor Kuczys (MKŻ Arka Gdynia), a trzeci Filip Miłoszewski (UKS Barnim Goleniów). Wśród dziewcząt na najwyższym stopniu podium stanęła Laura Szulc, a na trzecim Klara Sobczak. Reprezentantki ChKŻ Chojnice przedzieliła Marcelina Korszon (UKS Fir Warszawa). W tej klasie ścigało się 27 zawodniczek.

Środa była także pierwszym dniem zmagań w Pucharze Europy w klasie 29er. Po czterech wyścigach na czele znajdują się Brytyjczycy Ewan Wilson i Fin Armstrong, drugą pozycję zajmują Nowozelandczycy Sebastian Lardies i Scott McKenzie, a trzecią Finowie Ville Korhonen i Robin Berner. Z Polaków najwyżej, na czwartym miejscu, sklasyfikowani są Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (YKP Gdynia). Rywalizuje 37 duetów.

Z kolei w czwartek na wodzie pojawią się najmłodsi uczestnicy Volvo Gdynia Sailing Days. Na starcie Pucharu Trenerów YKP w klasie Optimist powinno stanąć około 300 zawodników.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.