Został już niespełna miesiąc do 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days!

Już za niecały miesiąc, bo 25 czerwca rozpocznie się 19. edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days. To największa żeglarska impreza w Polsce, w ramach której regularnie odbywają się w Gdyni międzynarodowe regaty rangi mistrzowskiej różnych kategorii wiekowych.

Coraz bliżej do największej żeglarskiej imprezy w Polsce, 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. To wydarzenie sportowe to nie pojedyncze zawody, tylko festiwal żeglarski. Potrafi on trwać od niespełna dwóch tygodni, aż do ponad trzech, jak będzie w tym roku. Poprzednia edycja trwała trzy tygodnie. Wszystko zawsze zależy od liczby konkurencji, które uda się przyciągnąć do Gdyni. Tym razem nadmorskim miastem żeglarze zawładną w dniach 25 czerwca - 17 lipca i ma się ich pojawić ponad dwa tysiące. Wydarzenie organizowane jest przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i partnera tytularnego Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym będzie Miasto Gdynia. Całość odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka.

- Tegoroczna edycja Volvo Gdynia Sailing Days zgromadzi na starcie liczną rzeszę zawodników. W tym roku spodziewamy się aż ponad 2000 żeglarzy i będziemy mogli zaobserwować pełną gamę uczestników, którzy reprezentują różne środowiska żeglarskie, a także różne jachty. Rozpoczynając od najmniejszych Optimistów, a kończąc na konkurencjach olimpijskich.- powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Zmagania na wodach Zatoki Gdańskiej odbywają się w różnych klasach i regularnie przyciągają międzynarodowe zawody rangi mistrzowskiej. W tym roku zdecydowanie najwyższą rangę będą miały mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Bardzo ważnymi regatami będą także mistrzostwa świata do lat 21 klas Laser Standard i Laser Radial oraz mistrzostwa świata juniorów klasy Laser 4.7.- Najważniejsze i najbardziej prestiżowe imprezy rozpoczną się na początku lipca, a będą to mistrzostwa świata do lat 21 klas Laser Standard oraz Laser Radial kobiet. Liczę, że do walki o medale włączą się także nasi zawodnicy, w szczególności Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz. Wisienką na torcie będą mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17, czyli latających skiffach i katamaranach. Są to jedne z najbardziej widowiskowych konkurencji olimpijskich, które swoim kolorytem rozłożą się nad gdyńską plażą i okolicach gdyńskiego bulwaru. Ponadto będą miały miejsce także mistrzostwa świata w juniorskiej klasie Laser 4.7, gdzie na starcie spodziewamy się blisko 450 zawodników. W międzyczasie odbywać się będą także takie imprezy jak Puchar Europy w klasie 29er czy regaty rangi lokalnej i krajowej m.in. w klasie Optimist, na jachtów balastowych czy katamaranach - dodał prezes PZŻ.

Od kilku lat w ramach Volvo Gdynia Sailing Days odbywają się coraz ważniejsze regaty. W 2010 roku główną imprezą były mistrzostwa Europy seniorów w olimpijskiej klasie 49er. W roku 2015 odbyły się w Gdyni mistrzostwa świata juniorów w olimpijskiej klasie RS:X. Wtedy zorganizowano także mistrzostwa Europy w klasie Laser 4.7 oraz pierwszą edycję mistrzostw Polski w sprintach klas olimpijskich. Ta ostatnia forma charakteryzuje się krótkimi wyścigami, które trwają zaledwie około 10 minut więc jest mniejszy margines na popełnienie jakiegokolwiek błędu. Natomiast rok 2017 to mistrzostwa Europy juniorów w klasie Laser Radial oraz mistrzostwa Europy EUROSAF żeglarzy niepełnosprawnych.

Dużą zaletą Gdyni jest to, że żeglarze są na wyciągnięcie ręki. Ich rywalizację bardzo dobrze widać z plaży oraz z falochronu Mariny Gdynia, z Bulwaru Nadmorskiego i z Kamiennej Góry. W tym roku imprezę zainauguruje Puchar Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial kobiet i mężczyzn oraz mistrzostwa Polski juniorów w klasie Laser Standard.

- Widać, że w Gdyni jak zwykle podczas tego wydarzenia, będzie działo się bardzo dużo. Zarówno plaża jak i Marina Gdynia będą chyba tym razem pękały w szwach, ale będzie co zobaczyć. Gdynia będzie w tym roku zapełniona żaglami - stwierdził Tomasz Chamera.

VGSD to nie tylko rywalizacja na wodzie, ale również szereg imprez towarzyszących temu wydarzeniu na lądzie. Regatami żyje zazwyczaj całe miasto - przede wszystkim gdyńska marina, gdzie rozstawiane jest miasteczko z atrakcyjnymi stoiskami. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat atrakcjami były m.in. siatkarski trening z Marcinem Możdżonkiem, możliwość zagrania meczu siatkarskiego z członkami Kabaretu Paranienormalni czy warsztaty kulinarne, w których pierwsze skrzypce grała znana z popularnego, kulinarnego show Masterchef, Karina Zuchora.

Impreza Gdynia Sailing Days organizowana jest od 2000 roku. Natomiast od roku 2012 jej partnerem oraz sponsorem tytularnym jest firma Volvo i impreza nosi nazwę Volvo Gdynia Sailing Days. Żeglarstwo jest szwedzką tradycją marki Volvo. Szwedzi od zawsze związani są z żaglami i z pływaniem. Volvo już 19 lat temu rozpoczęło organizację jednych z największych zawodów żeglarskich na świecie - Volvo Ocean Race. Areną tych regat są oceany i morza całego świata.

Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

W programie 19. edycji VGSD, oprócz wspominanych wcześniej regat, znalazły się także Puchar Europy w klasie 29er, Puchar Trenerów w klasie Optimist, Puchar VGSD w klasach A-Class, Hobie 16, Formula Open, Nacra 17, Delphia-24 OD, Scandinavia/Skippi 650, Micro i Latający Holender, Puchar Prezydenta Miasta Gdyni w klasach 49er, 49erFX, RS:X i Finn oraz Regaty „Samotników” - Memoriał im. Lenonida Teligi. W sumie organizatorzy spodziewają się, że przez Marinę Gdynia przewinie się nawet ponad dwa tysiące żeglarzy.