Zsombor Berecz na prowadzeniu w ME klasy Finn

Dwa wyścigi przed zakończeniem mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Finn, które odbywają się w ramach 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, najbliższy wywalczenia złotego medalu jest Zsombor Berecz. Za Węgrem plasuje się broniący tytułu Brytyjczyk Giles Scott, a trzeci, już ze znaczną stratą, jest poprzedni lider Hiszpan Alejandro Muscat. Najlepszy z Polaków Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) plasuje się w stawce 70 żeglarzy z 27 krajów na 15. pozycji.
Po sześciu startach na czele znajdował się Alejandro Muscat, ale w sobotę Hiszpan nie ukończył pierwszego wyścigu, a w drugim był piąty i spadł na trzecią lokatę. Nowym liderem został równo pływający Zsombor Berecz, który piątego dnia mistrzostw dotarł na metę na czwartym i trzecim miejscu. 34-letni Węgier, mistrz świata z 2018 roku z Aarhus, nie ma jeszcze w dorobku złotego medalu mistrzostw Europy. Dwa razy natomiast stanął w tej imprezie na drugim stopniu podium – w 2016 i w 2019 roku. Cztery lata temu musiał uznać wyższość Holendra Pietera-Jana Postmy, a w poprzedniej edycji Gilesa Scotta. I właśnie broniący tytułu Brytyjczyk plasuje się na drugiej pozycji.

Czwarty jest Turek Alican Kaynar, który rewelacyjnie żeglował w piątek, kiedy wygrał oba wyścigi, piąty Hiszpan Joan Cardona Mendez, a szósty Chorwat Josip Olujic. Coraz lepiej w zawodach radzi sobie Piotr Kula. Aktualny mistrz kraju był w sobotę ósmy (to jego najlepszy wynik w imprezie) oraz 12., dzięki czemu przesunął się z 18. na 15. pozycję. O jedno miejsce, z 26. na 25., awansował Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), 38. jest Andrzej Romanowski (OŚ AZS Poznań), 40. Krzysztof Stromski (YC Rewa), a 44. Kacper Mazurek (AZS UW Warszawa). Ten ostatni zajmuje jednocześnie piątą lokatę w kategorii młodzieżowej do lat 23, a otwiera ją Joan Cardona Mendez. Z kolei wśród Mastersów, czyli żeglarzy powyżej 40 lat, na czele nadal znajduje się brązowy medalista mistrzostwach Europy w 2017 roku Chorwat Milan Vujasinović (ogólnie plasuje się na 14. pozycji), a Romanowski jest trzeci.

Mistrzostwa, które są także zwieńczeniem regat Volvo Gdynia Sailing Days, zakończą się w niedzielę, kiedy również zaplanowano dwa wyścigi. W sumie będzie ich 10. Tego dnia rozstrzygnie się również dwudniowa rywalizacja w Pucharze VGSD w klasach Delphia i Pucharze Polski Jachtów Kabinowych. Na razie prowadzą Jakub Gajewski i Daniel Olszak oraz Piotr Adamowicz, Marek Świeca i Grzegorz Rokita. Z kolei w klasie 2020 to trofeum w sobotę wywalczyli reprezentanci MKŻ Arki Gdynia, Paweł Trella, Jakub Wiedeheft, Mateusz Narloch i Piotr Bela, którzy wygrali komplet trzech wyścigów.

Projekt VGSD 2020 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.